25 lat z Macintoshem

25 lat z Macintoshem

1920 1200 blog Alpha Vision

22 stycznia 1984 roku podczas trzeciej kwarty Super Bowl XVIII, najbardziej prestiżowej rozgrywki futbolowej w USA doszło do emisji słynnej już reklamy 1984, z której świat dowiedział się o nowych komputerach Macintosh, dzisiaj zwanych Makami.

Dwa dni później, dokładnie 25 lat temu, w sprzedaży pojawił się pierwszy komputer Apple Macintosh (na zdjęciu obok) w szarej obudowie wyposażonej w 9″ ekran, 128 KB pamięci RAM i stację dyskietek. Pierwszy Mac posiadał również klawiaturę i mysz – oczywiście z jednym przyciskiem. To cudo kosztowało wówczas 2 495 dolarów, a do maja sprzedano ponad 72 tysiące egzemplarzy. Później, gdy sprzedaż spadała, komputer został przemianowany na Macintosh 128K by zrobić miejsce dla jego następcy, Macintosha 512K wprowadzonego we wrześniu 1984.

Maki nie były co prawda pierwszymi komputerami wyposażonymi w graficzny interfejs użytkownika, ale niewątpliwie przyczyniły się do popularyzacji GUI i użycia myszki. Niemniej za sprawą pojawienia się IBM PC i systemów Windows popularność komputerów spod znaku jabłuszka systematycznie spadała w latach dziewięćdziesiątych. Dopiero w 1998 roku złapały one drugi oddech wraz z wydaniem iMaca.

Dzisiaj Maki na stałe zagościły w świadomości użytkowników i raczej trudno wyobrazić sobie świat bez komputerów Apple. Nie sposób się nie zgodzić, że wywarły spory wpływ na rozwój całego przemysłu komputerowego. Pozostaje zatem życzyć Makom wszystkiego najlepszego i kolejnych udanych lat na rynku 🙂

Tak było:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tak jest:

Zostaw odpowiedź